NInA: Żywe archiwa kultury. Online i offline

unnamed

Wartość archiwum Narodowego Instytutu Audiowizualnego, zarówno stacjonarnego, jak i internetowego, nie opiera się wyłącznie na liczbie i jakości zdigitalizowanych utworów, lecz zależy od sposobu i zaangażowania, z jakim można z niego korzystać.

Archiwum to nie tylko anonimowa baza danych, ale też inspirujące źródło historii, emocji i wiedzy, dla konkretnych osób, tu i teraz. Dlatego do opisania tego, co robimy w NInA używamy też czasami sformułowania żywe archiwum kultury. Wraz z otwarciem siedziby NInA na Służewie, sformułowanie to nabrało nowego wymiaru. Narodowy Instytut Audiowizualny już od dekady zajmuje się digitalizacją, rekonstrukcją, archiwizacją i rozpowszechnianiem polskiego dziedzictwa audiowizualnego. Dziesięciolecie istnienia świętuje rozszerzając zakres swojej działalności o projekty offline, realizowane w budynku przy ul. Wałbrzyskiej 3/5 w Warszawie.

NInA jest otwarta na użytkowników i ich zmieniające się potrzeby, adresuje swoje działania zarówno do dzieci, młodzieży, jak i osób starszych. Promuje polskie dziedzictwo audiowizualne w jego wszystkich przejawach, zajmuje się zarówno twórczością uznanych artystów, jak i projektami debiutantów czy twórczością amatorską.

Instytut będzie kształcił świadomego odbiorcę i twórcę kultury audiowizualnej. Siedziba NInA to przestrzeń otwarta na odwiedzających i ich pomysły. Ponad połowa programu rocznego powstanie z udziałem lub w konsultacji z odbiorcami – zarówno organizacjami i instytucjami, jak i firmami, stowarzyszeniami czy pojedynczymi osobami – w formie otwartych naborów, inicjatyw czy głosowań nad elementami programu.  Przedsięwzięcia stacjonarne będą dopełniać i przenikać się z działalnością prowadzoną w internecie w serwisach Ninateka.pl, Muzykotekaszkolna.pl oraz Dwutygodnik.com.